BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian
Facebook

От Добрич до Кейптаун: Съдебният лекар д-р Димчо Калев разказва за професията и за случаи от богатата си практика

Сред казусите има шокиращи – мъж забива гвоздеи в главата си от ревност, а друг умира заради игли в тялото си

Д-р Димчо Калев е роден в Добрич в началото на 50-те години на миналия век. Завършил е математическата гимназия в града с пълно отличие. След това учи медицина във Варна. По думите му в началото на следването си не е мислил какво да специализира. Една вечер в библиотеката на негов приятел – студент в по-горен курс, вижда учебник по съдебна медицина. Прочита го за една нощ. Казва, че тогава в него се родил съдебният медик. Записва се в кръжока по специалността, започва и научна работа. След завършването на образованието си започва работа в отделението по съдебна медицина в болницата в Добрич, под ръководството на д-р Иван Маневски – много интелигентен човек с богата съдебно-медицинска практика.   Полага изпит за специалност след 5-годишно обучение. 3 години работи като хоноруван асистент в Медицинския филиал в Добрич. През 1990 година напуска България. А вече е пенсионер. Ето какво сподели д-р Калев пред Про Нюз Добрич:

Д-р Калев, разкажете как напуснахте страната и къде се установихте?

След падането на Берлинската стена започнах да търся работа в чужбина. Пратих писма до всички медицински агенции в Европа, но никоя не ми отговори. После научих за възможности за работа в ЮАР и изпратих писмо и там. Пристигнах в Южна Африка като турист с тримесечна виза и с обратен билет. Намерих квартира, платих за 3 месеца и останах с около един долар на ден за храна. Търсих работа из болниците в Кейп Таун, но без успех. Никой не знаеше къде се правят аутопсиите на съдебните случаи в града. Накрая успях да се свържа с катедрата по съдебна медицина на университета и се явих на интервю.  След две седмици започнах работа.

Английският ми беше от зле по зле. Налагаше се да ползвам речник за всяка дума….беше истински кошмар. Професор Кнобел – моят ръководител в катедрата, беше много добър и търпелив човек и ми помагаше. След като започнах да говоря свободно английски, четях лекции на студенти по медицина и право. В Порт Елизабет бях поканен от Катедрата по криминално право да водя лекции на студентите от 3 и 4 курс по съдебна медицина. Беше тежко, защото през деня работех из моргите и нямах време за почивка. Трябваше да напиша и учебник, защото нямаше такъв. Та след 5 години преподаване реших да спра с лекциите и да наблегна на съдебно-медицинската си работа.

За мене съдебната медицина е морално удовлетворение и радост. Нямах втори вариант. Исках от самото начало да съм съдебен лекар. Уважението към нас идва от прокурорите, съдиите и семействата на жертвите – защото ние говорим пред съда от името на жертвите.

Шокиращата история за милиционера Живко – серийния убиец от Добрич, Част I (18+)

По какви интересни случаи сте работили – в България и в чужбина? Кой е най-тежкият случай, който няма да забравите?

Имам няколко интересни случая в България. Звучат жестоко. Единият дори може да се приеме за комичен. Мъж се беше ядосал на жена си, защото имала извънбрачна връзка. Взел чук и забил гвоздей в главата си. После отишъл в офиса на началника си и пред него забил в главата си още един гвоздей. Началникът припаднал, а мъжът вдигнал телефона и повикал Бърза помощ. Пристигнали фелдшери и започнали да свестяват началника, а той като дошъл в съзнание, започнал да вика: „Не аз, този с гвоздеите има нужда от помощ!“ Карат го в неврологията и вадят гвоздеите с анестезия, но човекът почина от мозъчен отток и кръвоизлив. Беше към 45-годишен. Цяло чудо обаче беше, че е преживял известно време с гвоздеите в главата – оказа се, че са влезли между двете мозъчни хемисфери и не са засегнали витални структури.

Другият случай беше в курорта Албена. На плажа беше открит удавник, леко разложен. Откаран беше в Добрич за аутопсия. Отначало не можехме да го идентифицираме – чудехме се дали е местен човек, дали е румънец, или е от някой кораб. Оказа се, че е 25-годишен готвач в ресторант в Албена. Отворих главата на трупа. На мястото, където би била голямата фонтанела на новородено бебе, намерих три ръждясали игли за шиене. После направихме рентгенова снимка и открихме игли и на други места в тялото – раменете, коленете. При разследването се разбра, че, когато се родил, баба му не била доволна, че не са го кръстили на нея. И му забивала игли в меките части на тялото и в главата. Заключих, че е отишъл да плува и заради иглите е получил епилептичен припадък. Беше от добричките села….

Мисля, че най-тежкият ми случай в България беше този с майор Живко Димитров, който застреля касиерките. Видях колата и труповете в пояса в Бранище. Видях огнестрелните рани, а дотогава не бях виждал такова чудо. Бях вещо лице по делото, единствен от Добрич. Той си беше признал всичко. Начинът, по който бяха убити жертвите, съвпадаше с моите обяснения в съдебно-медицинския протокол.

http://pronewsdobrich.bg/2020/06/19/shokirashtata-istoria-za-militsionera-zhivko-seriynia-ubiets-ot-dobrich-chast-ii-18/Шокиращата история за милиционера Живко – серийния убиец от Добрич, Част II (18+)

В ЮАР престъпността е голяма. Минават коли и се стрелят, като в Америка пред 20-е години. Има войни на банди. Всеки ден виждах множествени огнестрелни наранявания, касапница жестока! Такава патология има, че тук най-добре се учи съдебна медицина.

Устоявал съм. Лично аз към много кален човек вече и малко неща ме трогват.

Кое е различното във вашата професия в България и в ЮАР?

По принцип няма съществени разлики в съдебно-медицинските практики в ЮАР и в България. Ползва се т.н система на „Medical examiner“, която я има и в САЩ, и навсякъде по света. При тази система телата се носят в моргите и там се правят аутопсии от лекарите към катедрите и отделенията по съдебна медицина. В ЮАР до 2006 година моргите бяха обслужвани и финансирани от полицията, но сега са независими и са под опеката на Министерството на здравето.

Съдебните лекари сякаш остават в сянка, но все пак какво бе удовлетворението от работата Ви?

Аз съм най-щастливият лекар на света, защото можех да работя това, което стана смисъл на живота ми – да работя съдебна медицина и да говоря за тези, които не могат да говорят за себе си – мъртвите. Няма много пари, слава и признателност в тази професия. И все пак – ако трябва да избирам, отново ще избера съдебната медицина.

източник: Про Нюз Добрич

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!