Стефан Пройнов: Осмата в света четирилистна църква се намира в България! Вижте къде?
Стефан Пройнов: Вижте снимки!
Осмата в света четирилистна църква разкриха археолозите днес на крепостта Залдапа. Що е това Залдапа?
В северната част на община Крушари, в местността Калето, между селата Добрин и Абрит, се намира огромно по размери старинно градище. Монументалните градежи не оставят никакво съмнение, че крепостта е един от най-големите късно антични градски центрове в тази част на балканския полуостров.
Залдапа – градът-крепост е родното място на Виталиан – римски пълководец, предводител на известния бунт срещу император Анастасий през 513 г. От ІV-ти до VІ-ти век или приблизително 250 години функционира тази изключително добре укрепена система, до гибелта на града в края на VІ-ти век след голямото аварско нашествие.
Днес, на крепостта Залдапа бе открита уникална черирилистна (четириконхиална) църква. На север от Стара планина такава църква, с такъв изящен план, досега не е откривана. В Южна България има две подобни църкви – забележителната Червена църква до Перущица и една малка четириконхална църква в района на Стара Загора.
Общо такива църкви в света са седем. Великолепна мраморна платформа на епископската катедра изцяло запазена, подобна, до този момент не е откривана. Част от детайлите на олтарната преграда вече са пренесени и изложени в музея на открито (Лапидариум), ситуиран пред сградата на Общинска администрация – Крушари. Спрямо останалите базилики, тази църква е по-малка, но тя е много запазена и затова ние можем напълно да възстановим плана и да разберем по-добре други частично запазени църкви в Източната Римска империя, заяви архитектът проф. Елио Хондари от Албания.
„Нашето желание е на следващия етап, като част от новия договор, да ангажираме и Министерството на външните работи на Франция, които имат традиция, като част от своята дипломатическа дейност, да подкрепят научни изследвания в областта на археологията.“ – Това заяви доц. д-р Доминик Моро от Университета в Лил, Франция, който е част от международния екип археолози, работещи на крепостта. По думите му това е терен, на който биха могли да работят стотици години и затова е добре да бъде изградена една институционална база с подобна подкрепа.
Информация-община Крушари
Стефан Пройнов: Информацията ни е предоставена любезно от: Новини Тервел